Półka z książkami.

Należę do ludzi, którzy od beletrystyki wolą książki popularnonaukowe, psychologiczne, o zarysach poradnikowych (powodów ku temu jest kilka). Pomyślałam więc, że podzielę się z Wami trzema tytułami, które polecam i których przeczytanie na pewno nie będzie stratą czasu, a może okazać się źródłem pożytecznej wiedzy. Dziś 3 pozycje z kategorii psychologia/self-help.

1. "Ludzie przeciwko ludziom", Jacek Santorski.
Jeśli ktoś zna już inne tytuły spod ręki Santorskiego, w tej książce znajdzie w skrócie opisane zagadnienia z kilku wcześniejszych prac autora. To lektura dla ludzi poszukujących wskazówek jak się oddzielić i ustalić granice, jak być sobą, jak się zorganizować czy zarządzać energią. Tytuł odnosi się do relacji między ludźmi i temu głównie poświęcona jest ta książka – dostarczaniu informacji wspierających budowanie zdrowych relacji i pokazujących niezdrowe aspekty związków między ludźmi. Jak zwykle u Santorskiego, narracja prowadzona jest językiem zwykłego Kowalskiego, więc każdy z łatwością zrozumie omawiane kwestie. Mnie ta książka zainspirowała do założenia tego bloga, pomogła mi znaleźć wewnętrzny dystans w trudnych chwilach i na nowo odzyskać swoją siłę, wynikającą w dużej mierze z analizy i racjonalizacji.

2. "6 filarów poczucia własnej wartości", Nathaniel Branden.
Do tej książki odnosiłam się kilkukrotnie na blogu. Choć nie jest najłatwiejsza i najprzyjemniejsza w odbiorze (czasem miałam ochotę rzucić ją w kąt), informacje w niej zawarte pomagają zagłębić się w tematykę poczucia własnej wartości nie tylko w przypadku własnej osoby, ale i innych. Lektura pomaga odnaleźć i zrozumieć wewnętrzne źródła szacunku do siebie czy poznać obszary kształtujące naszą samoocenę, jednocześnie dostarczając prostych zadań rozwijających zdrowe poczucie własnej wartości.

3. "Jak pies z kotem, czyli o radości i złości w miłości", Katarzyna Miller i Miłosz Brzeziński.
Ta książka to jedna długa rozmowa autorów poruszających tematykę związków i miłości. Ciekawe punkty widzenia, stawianie pytań o źródła męskości współczesnych Polaków, dociekanie celów życiowych współczesnych Polek. Autorzy poddają w wątpliwość sens utartych ról płci w zmiennym nowoczesnym społeczeństwie, szukając odpowiedzi na pytanie o aktualne potrzeby i kobiet, i mężczyzn. Must-read dla każdego, kto chciałby zastanowić się nad swoim związkiem czy małżeństwem – lub też jego brakiem.

Komentarze

Popularne